Prehlada i grlobolja učestale su tegobe za vrijeme zime. Pravilnom prehranom i zdravim načinom života, simptome može izbjeći u potpunosti ili ih donekle ublažiti.
Postoji više od 200 uzročnika koji mogu izazvati grlobolju, a najčešće je riječ o zarazi nosa, sinusa i grla virusima. S obzirom na veliki broj uzročnika, grlobolja će se osjetiti i do 2 ili 3 puta na godišnjoj razini. Prvi je znak prehlade, te uzrokuje upalu sluznice grla, koja postaje crvena i natečena. Grlobolje se javljaju ovisno o upaljen dijelu grla. Tako nastaje upala ždrijela ili faringitis, upala krajnika ili tonzilitis, upala grkljana ili laringitis. Kod faringitisa, osjećat ćete grebanje u grlu, za laringitis je svojstvena promuklost, dok se kod tonzilitisa javljaju veliki bolovi koji se mogu osjetiti sve do uha. Osim upaljenog grla, grlobolja se javlja kod gripe, alergije, šarlaha, ospica i mononukleoze. Potencijalnu grlobolju uzrokuju i nadražaji poput dima, suhog zraka i prašine.
Kada imate grlobolja, poteškoće se javljaju kod gutanja, te je najčešći uzrok stanja upala jednjaka i sluznice ždrijela, odnosno disfagija. Disfagija se pojavljuje u obliku manje pokretljivosti jezika i učestalog kašlja. Uzroci disfagije se javljaju kada se osoba prehladi ili kada se dobije upala jednjaka, kod koje je čvrstu hranu teško jesti zbog bolova. Želudac isto može predstavljati probleme jer mišići zatvaraju prostor želuca kako bi spriječili širenje upale jednjaka. Međutim kada dolazi do poremećaja, želučani sadržaj se penje i izaziva osjećaj peckanja, odnosno žgaravicu. Kod disfagije najbolje je posjetiti liječnika, koji će otkriti uzrok i najbolji način oslobađanja od boli.
U većini slučajeva liječenja grlobolje potreban je odmor i uzimanje simptomatskih lijekova. Najčešći simptomatski lijek je paracetamol, koji se uzima 4 do 6 puta na dan. Ukupna doza u jednom danu kod djece ne smije prelaziti 90 mg/kg. Od lijekova se još uzimaju nesteroidni protuupalni lijekovi i acetilsalicilna kiselina, koju smiju koristiti osobe starije od 12 godina. Pomoći će i pastile s lokalnim anesteticima, koje uglavnom uzimaju osobe starije dobi. Od tradicionalnih načina koristiti kadulju jer ima antibakterijska, antivirusna i antifungicidna svojstva. Osušene listove kadulje potopite u vrućoj vodi i izvadite nakon nekoliko minuta, te grgljajte tekućinu, ali je nemojte gutati. Ako imate ovlaživač zraka, stavite par kapi eteričnog ulja, koje će pročistiti vaše dišne puteve.
Grlobolja nastaje kao jedan od simptoma prehlade, te je nastojte preduhitriti. Utoplite se, pogotovo zimi i obucite dovoljno slojeva na sebe kada izlazite van, na hladni zrak. Izbjegavajte zadimljene prostore i nemojte pušiti. Izbjegavajte mase ljudi jer nose veći rizik oboljenja od zaraznih tegoba. Jedite zdravu hranu, bogatu vitaminima, te voće i povrće. Pijte litru do dvije tekućine na dan, preporuka je voda ili čaj bez šećera. Konzumirajte što manje alkohola i kofeina, te rafiniranih ugljikohidrata. Opskrbite se dodacima prehrani, poput vitamina C, koji jača imunitete i kalcija, koji ima protuupalna svojstva. Važno je zapamtiti da očuvate vaše zdravlje i s grloboljom nećete imati velikih problema.
Spremite se na vrijeme i spriječite pojavu grlobolje.
Recite zbogom grlobolji