Bolovi u leđima mogu staviti zastoj na vaše zdravlje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Stoga je potrebno otići na pregled i što prije otkriti zašto dolazi do bolova i kako ih se najbrže riješiti.
Kralježnica čini najveći dio ljudskog kostura, te nam omogućava kretanje, pravilno držanje i podupire cijelo tijelo. Živci koji se nalaze svugdje u tijelo mogu se oštetiti ponajviše zbog ozljede ili manjak živčanog tkiva, koji negativno utječu na djelovanje živaca. Oštećenje živaca u kralježnici najčešće uzrokuje lumbago i išijas, odnosno bolovi u donjem dijelu leđa, koji u nekim slučajevima se šire sve do stopala. Do oštećenja živaca dolazi zbog naglih i nepravilnih pokreta, istrošenost diska, koji dovodi do slabljenja mišića, prikliještenost živaca i krivi položaj tijela. Osim bolova u leđima, krivi položaj tijela dovodi i do bolova u drugim dijelovima tijela, poput vrata, ramena i ruku. Kada su živci oštećeni potrebno je unositi što više hranjivih tvari, paziti na zdravu prehranu i po potrebi uzimati vitamine kao dodatke prehrani.
Bolovi u donjem dijelu leđa nastaju zbog prevelikog naprezanja, ozljede diska, išijasa i prevelike zakrivljenosti kralježnice. Prekomjerna aktivnost može uzrokovati istezanje mišića i ligamenata u leđima, te dovesti do ukočenosti i nelagode u donjem dijelu leđa. Kod liječenja se preporučuju odlazak na fizikalnu terapiju i odmor. Disk kralježnice sastoji se od vanjskog i unutarnjeg sloja, te u slučaju propadanja diska dolazi do izbočenja unutarnjeg ili pucanja vanjskog sloja, odnosno hernije diska. Kad gubitak živčanih funkcija ne napreduje, većina pacijenata se oporavi bez potrebe operativnog zahvata. Tada treba izbjegavati prevelika opterećenja, ne saginjati se i nositi preteške stvari. Išijas se pojavljuje kad istrošeni disk pritišće živac i stvara bol u leđima. Liječi se specijalističkim pregledom, propisanim vježbama, a pomažu i topli oblozi, te masaže. Zakrivljenost kralježnice najčešće se dijagnosticira u mlađoj dobi, te ispravljanju pomažu propisane vježbe i nošenje specijaliziranih ortopedskih pomagala.
Kod bolova u leđima potrebno je odrediti uzrok, te ga izliječiti. Zato je potrebno otići liječniku kako bi pravilno dijagnosticirao problem i pronašao najbolje rješenje za uklanjanje bolova u leđima. Pomoć potražite, ako bolovi traju dulje od tjedan dana i izbjegavajte opterećenja i aktivnosti koja uključuju podizanje teških predmeta. U većini slučajeva pacijenta se šalje na rendgensko snimanje kako bi se isključila mogućnost oštećenja diska kralježnice. Za neizdržljive bolove, liječnik propisuje lijekove protiv boli ili ubrizgava injekciju kortikosteroida na bolno područje. Bolove možete ublažiti i odlaskom na masažu i akupunkturu ili odlaskom kiropraktičaru.
Nesanici, umoru i bolovima možete odjednom doskočiti kupnjom kvalitetnog madraca ili nadmadraca, te mekanog jastuka koji će vam pomoći lakše zaspati. Nosite udobnu obuću, koja nije preuska i nema prevelike potpetice, koje uzrokuju opterećenje na leđima. Pripazite na uspravan hod i pravilno sjedenje. Uložite u ergonomski stolac koji će pospješiti vaše držanje. Nemojte nositi preteške vrećice u jednoj ruci jer će vas zaboljeti rame i leđa na toj strani, već rasporedite težinu u obje ruke ili vrećicu zamjenice ruksakom, koji ćete nositi na leđima. Ne izvijajte leđa kada podižete ili nosite teške predmete, te kod podizanja tereta leđa držite ravno, približite se, čučnite i podignite ga uspravljajući se koljenima.
Ne izbjegavate odlazak liječniku i brzo uklonite smetnje koje vas muče.
Rezervirajte svoj termin