Kada se selite nosite sve što je vaše, od sobnih biljaka, knjiga i ostalih manjih sitnica, sve do kućanski aparata i namještaja. Neke dijelove morat ćete rastaviti, zapakirati, pa tek onda prenositi, te će vam to oduzeti dosta vremena. Selidbu možete odraditi sami, ali kako bi izbjegli određene logističke probleme najbolje je pronaći servis za selidbu.
Postoje razni servisi za selidbe, te svi imaju svoju ponudu paketa za selidbu. Na vama je da odaberete onaj servis koji vam najviše odgovara. Treba pripaziti kod biranja jer loše odrađena selidba, odnosno nepravilno rastavljeni i spakirani komadi namještaja i ostali predmet mogu se razbiti i razbacati za vrijeme transporta. Takva odluka će vas koštati više novca i vremena. Provjerite nudi li servis pregled prostora, te rastavljanje i sastavljanje namještaja. Ujedno, provjerite nude li pravilnu zaštitu opreme pri prijevozu. Postoji i mogućnost da u svojoj ponudi servis imaju i čišćenje prostora, te odvoz smeća na propisano mjesto.
Za početak uštedjet će vam vremena i moći ćete se fokusirati na druge stvari koje trebate obaviti za vrijeme selidbe. Spakirat će sve uređaje, te će dodatno paziti na lako lomljive i teške predmeta, poput televizije, namještaja i kućanskih aparata. Selidba može biti fizički naporan posao, u kojem vi nećete morati sudjelovati, ako se odlučiti unajmiti profesionalce koji će posao obaviti umjesto vas.
Zbog lakšeg prijenosa, profesionalci će pravilno rastaviti i sastaviti vaš namještaj u najbržem moguće roku, te će pritom paziti da se ne ošteti. S obzirom da objekt koji napuštate želite ostaviti urednim, postoji i opcija da servis umjesto vas počisti cijeli stan i ostavi ga u besprijekornom stanju. Time ne morate gubiti vrijeme i brinuti se o dodatnom čišćenju prostora. Ne morate se brinuti ni o vozilu jer ovisno o količini stvari koje planirate preseliti, servis će dovesti i odvesti teret do željene destinacije u kombiju ili kamionu.
Prije ukrcaja potrebno je rastaviti namještaj kako bi ga se lakše zaštitilo i prevelo do određene destinacije. Na pojedina mjesta stavlja se zaštitna folija i karton zbog dodatne sigurnosti kod transporta. Osim namještaja potrebno je dodatno osigurati i velike uređaje koje koristite u kućanstvu, poput hladnjaka, pećnice i perilice. Količina predmeta koje je potrebno prenijeti odredit će trebate li naručiti kombi ili kamion za prijevoz.
Uobičajeni kapacitet koji kombi može podnijeti je do 1500 kilograma. Ako teret prelazi tu težinu, onda je potrebno naručiti kamion. U većini slučajeva, prijevoz na duže relacije je jeftiniji nego na kraće relacije. Za one koji žele premjestiti glazbene instrumente, pojaviše klavir, trebat će postaviti posebnu zaštitu kako se ne bi oštetio pri prijevozu, te se za njega koristi posebna oprema za izbjegavanje nezgoda. Teže stvari, poput kipova ili sefova, prenose se gusjenicom. Kada se dođe na odredište, slijedi iskrcaj tereta i nošenje u novi objekt. Skida se zaštitna oprema s predmeta, te se namještaj mora sastaviti. A taj je posao najbolje ostaviti stručnjacima.
Prije selidbe kupite dovoljno kutija u koje ćete spremiti sve svoje stvari. Kutija za selidbu u različitim dimenzijama možete kupiti u specijaliziranim trgovinama. Sve svoje stvari pravilno spakirajte u kutije, te ih osigurajte kako se ne bi oštetili pri transportu. Nemojte zaboraviti sortirati predmete, baciti sve što vam ne treba i napravite spisak kako bi izbjegli nepotrebni dodani trošak.
Umjesto unajmljivanja radnika za selidbu, upitajte svoje bližnje da vam pomognu pri iseljavanju i useljavanju u vaš dom. Dobit ćete novu radnu snagu, a pritom ćete uštedjeti nešto novca. Postoji mogućnost da iznajmite kombi bez vozača, a jedini uvjeti su da imate više od 21 godine, te 3 ili više godine vozačkog iskustva. Najveća dozvoljena kilometraža koju možete prijeći u jednom danu iznosi 350 kilometara. Ukoliko nemate volju sami voziti, unajmite vozača ili više radnika koji će vam pomoći pri ukrcaju i iskrcaju stvari.
Unajmite servis za selidbu koji će se pobrinuti za vaše stvari.
Selidba ne mora biti naporan posao