Postoje različiti radovi na visini, te vam je za rad potrebna ispravna oprema i alati. Uz nekoliko jednostavnih koraka, osigurat ćete se za rad na visini, te montirati antenu ili obnoviti objekt.
Prije početka rada na visini potrebno je poduzeti sigurnosne korake kako bi zaštitili sebe i opremu. Svi radovi koji se odvijaju na 100 centimetara od zemlje, te postoji mogućnost od pada i ozljeda potrebno je obavljati uz postavljenu zaštitnu ogradu minimalne visine od 100 centimetara. Zaštitnu ogradu postavljaju tehnički izvođači na gradilištu. Ona mora imati rukohvat, koljeničku prečku i podnu rubnu dasku.
Za popravak i održavanja fasada koriste se viseće skele koje imaju ugrađeni motorni pogon. Pri stajanju na takvim skelama potrebno je maknuti se od zida kako bi spriječili ozljede. Kod montažnih radova na visini, prihvatne mreže služe za sigurnost i ublažavanja ozljeda pri potencijalnom padu radnika. Postoji mogućnost korištenja zaštitnog pojasa, koje se postavlja na čvrsto osigurano uže. Prihvatne skele služe za zaštitu od pada u dubinu, te se mora odmaknuti najmanje na dubini niže od 3 metra od mjesta na koje se može pasti.
Ljestve se koriste kod lakših građevinskih radova, poput održavanja i popravka objekata s manjom količinom alata i opreme. Nikad ih se ne smije staviti na sklisku ili neravnu površinu jer tada se riskira potencijalna ozljeda. Kod kupnje ili posudbe ljestva obavezno provjerite njihovu ispravnost. One ne smiju biti ni predugačke, ni prekratke, neravne, oštećene i prestare. Gornji dio ljestva uvijek se mora osloniti na čvrstu podlogu kako ne bi došlo do loma ili oštećenja objekta i ljestva.
Alat morate pravilno nositi i koristiti na ljestvama, a silazite okrenuti leđima niz ljestve. Koristite prigodnu obuću koja ne klizi i pravilno nosite ljestve kako ne bi ozlijedili sebe i ljude oko vas. Prije postavljanja ljestva, pregledajte podlogu koja mora biti ravna i čvrsta. Nakon provjere, ljestve postavite na podlogu, te ih podesite kako se ne bi srušile ili nekontrolirano micale. Nemojte se naginjati izvan okvira ljestva, a alat koji vam ne treba u određenom trenutku, stavite na ljestve. U slučaju da se rad na ljestvama obavlja na visini od tri ili više metara, bit će vam potrebno liječničko uvjerenje za obavljanje posla. Ukoliko ga nemate, nije vam dozvoljeno raditi na većoj visini.
Kod vanjskih radova na renoviranju starijeg objekta ili novogradnje postavljaju se skele i radne platforme za lakše i sigurnije obavljanje posla. Skele služe za dostizanje teško dostupnih mjesta, te podupiranje betonskih i zidnih konstrukcija. Rade se od metalnih elemenata, najčešće čelika, ali se na tržištu mogu pronaći i od alternativnih materijala, poput bambusa. Brzo se sastavljaju i rastavljaju, te se lako može hodati po njima.
Radne platforme mobilni su strojevi koji podižu radnike i robu na željenu visinu. Uobičajene platforme podnose težinu do 500 kilometara, a škaraste radne platforme prenose težinu od 3,5 tone. Raspon visine na kojoj platforme mogu stajati uvelike variraju od 3 do 30 metara. Kao i skele, radne platforme se mogu koristiti za fasadne radove, ali i za uređivanje okoliša. Dostižu teško dostupna mjesta na krošnjama, do kojih se može doći jedino penjući po drvu, te s lakoćom možete obrezati grane.
Prije montaže antene potrebno je nabaviti odgovarajuću opremu. Od opreme trebat će vam nosače antena, vijci za pričvršćivanje nosača, kabel, priključak i razdjelnik s F-konektorima. Na krovu, balkonu ili nekom drugom mjestu gdje ste planirati montirati antenu, postavite nosači antene. Oko njega ne smiju biti viši objekti kako ne bi ometali signal. Skinite poklopac i usmjerivač kabela s antene, te kabele provucite do vrha antene i spojite. Držačem antenu postavite na nosač i usmjerite prema odašiljač signala.
Kabel provucite sve do televizije ili prijemnika. Pronađite najkraći put jer će se tako signal manje gubiti i u slučaju kvara, lakše će se popraviti kabel ili drugu opremu. Montirajte priključak antene, te ga prikopčajte na televiziju ili vanjski prijemnik. Ako je signal preslab, razmislite o ugradnji pojačivača. Ponekad se dogode i kvarovi, koje je potrebno u što kraćem razdoblju riješiti. Najčešći problemi koji se pojavljuju kod antene su stari kablovi, slabljenje kontakta između antene i kablova, te nepravilno ugrađen F-konektor. Prvo pregledajte instalaciju kod antene, a za kvar na ispravljaču i pojačalima potrebno je poduzeti malo duže korake. Iskopčajte kablove na ispravljaču i izmjerite napon prema pojačalu. Ako on ne iznosi 12 V, onda se dogodio kvar ispravljača. Ako je napon 12 V, spojite kablove natrag i uključite pojačalo.
Radove na visini prepustite stručnjacima ili se odvažite sami u manje popravke.
Profesionalci nemaju straha od visine