Manji kućanski popravci (održavanje i obnova)


Podjeli na društvenim mrežama
Kućanski popravci nužni su kako bi se pravilno funkcioniralo. Oni ne moraju uvijek biti komplicirani, te uz malo strpljenja i vještine i vi ćete moći obaviti manje kućanske popravke.

Postoje razni manji radovi koji se mogu napraviti u kućanstvu. Njih možete obaviti sami ili pozvati stručnjaka u pomoć.



Kako popraviti rolete?

Kada se rolete zaglave ili jednostavno ne rade, pogledajte možete li ih sami popraviti prije nego što pozovete majstora i pritom uštedite vaš novac. Prvo provjerite lamele jer se na vrhu roleta u kutiji nalazi valjak koji drži lamele i može se pokvariti. U slučaju da se jedna lamela slomi ili razbije, cijeli će mehanizam odmah zaglaviti i neće ga moći pokrenuti. Mehanizam za podizanje se isto tako može olabaviti, te ga je potrebno popraviti. Prve lamele se znaju istrošiti, te ih je potrebno zamijeniti. U tom slučaju, pažljivo skinite poklopac s kutije i stavite ga sa strane.

Odmotajte roletu, te provjerite svaku pojedinačnu lamelu. One koje nisu cijele, skinite i zamijenite novima. Roletu izvadite i izvucite čavle koji drže traku za podizanje rolete. Tada ćete moći izvući razbijenu lamelu na način da maknete iz utora druge lamela s kojom je spojena. Kada zamijenite lamele, dva odvijena dijela rolete spojite i vratite ih natrag u vodilicu, te pričvrstite traku za podizanje rolete. Ako je mehanizam olabavio, učvrstite potrebne dijelove. Pritom pripazite da su svi dijelovi pravilno pričvršćeni. U slučaju da niste sigurni kako popraviti rolete, posao prepustite stručnjacima.

Popravak sanitarija

Ako iz slavine počne curiti voda može je pokušati popraviti sami. Prvo zategnite propusni ventil koji se nalazi ispod slavine. Zatim odvijte poklopac slavine gdje se nalazi ručka. Većina slavina ima univerzalni mehanizam, te se poklopac vrti s lijeve strane. Na donjem dijelu slavine pronaći ćete gumicu koju je potrebno zamijeniti. Uklonite staru gumicu, te novu stavite na vijak, potom gornju pločicu i zategnite maticom. Vratite mehanizam u tijelo slavine, te učvrstite. Otpustite propusni ventil i provjerite toči li voda još uvijek.

Kada se problem pojavi u vodokotliću, podignite poklopac i provjerite stanje. Kod neprestanog curenja vode namjestite zvono u ležište i nastojte lakše puštati vodu kod pritiskivanja. Pri vađenju zvona, ne zaboravite zaustaviti dotok vode i provjerite visinu plovka. Drugi problem je pojava kamenca kod brtvila i usisnog otvora. Najbrže rješenje je brusni papir ili željezna četka. Brtvilo može biti dotrajalo, a ako dotrajalost primijetite, obavezno ga zamijenite. Ako ne može riješiti problem sa sanitarijama, obavezno kontaktirajte vodoinstalatera.



Obnova kade i ostalih površina

Pričekajte s kupnjom nove kade i uštedite nešto novca, te je radije emajlirajte. Kadu je potrebno oprati i osušiti, a potrebne materijale možete nabaviti u trgovinama za uređenje interijera. Pređite kadu brusnim papirom i odstranite sve ostatke od brušenja. Rubove kade zaštite ljepljivom trakom, te pripremite emajl. Spremni emajl valjkom nanesite ravnomjerno po kadi. Svježi emajl nemojte dirati prstima, već ga ostavite 24 sata na sušenje.

U slučaju da je vani loše vrijeme, a vi ste planirali bojati drvene plohe, radove možete preseliti u kuću. Potrebna vam je kartonska kutija u koju ćete postaviti željene elemente koje mislite obojati. Odstranite jedan dio kutije i možete bez straha od prskanja bojati elemente. Kako bi izbjegli taloženje boje na površini, boju prekrijte aluminijskom folijom

Popravak zida i klima uređaja

Manje neravnine i rupe nastale u zidu možete popraviti sami, bez potrebe stručnjaka. Dijelove koji vire oko rupe uklonite i očistite prašinu. Za manje rupe i neravnine koristite smjesu za gledanje, dok će vam za veće radove biti potrebni glet masa ili cement. Dok popravljate rupu, oko nje postavite ljepljivu traku jer ona sprječavanje pucanje zida. Kod popravaka je potrebno zagladiti smjesu i imati kvalitetnu lopaticu za struganje.

Klima uređaj je potrebno redovito održavati i čistiti kako ne bi ispuhivao nakupljenu prašinu. Filter je s vremenom potrebno oprati, a klimu pošpricati dezinfekcijskim sredstvima i ostaviti da se osuši, te očistiti utore. U slučaju da osjetite neugodan smrad iz klima uređaja, potrebno je u potpunosti zamijeniti filter. Manje popravke po kući možete uradi sami, a u slučaju da niste sigurni što radite, posao ostavite stručnjacima


Galerija


Tražite načina kako uštedjeti novac na popravcima?

Neke manje kućanske popravke možete odraditi sami, te uštedjeti nešto novca koji bi otišao na popravak 

Manji popravci ne moraju predstavljati veliki problem

Upitajte stručnjaka

Postavite pitanje stručnjaku iz djelatnosti :
Jesi li čovjek ?