Dimnjak je neizostavni dio vašeg doma, kojeg se mora redovito održavati. Ne preporučuje se da stvari uzmete u svoje ruke, već pozovite dimnjačara koji će pregledati i prema pravilima struke napraviti korake vezane za održavanje i čišćenje dimnjaka.
Dimnjačar je specijalizirana osoba koja se bavi čišćenjem i ispitivanjem dimnjaka. Prati mjere zaštite od požara i primjenjuje ih kod pregleda dimnjaka. Uz dimnjake provjerava i spojne dijelove, ventilacije i centralna ložišta. Radi na otvorenom prostoru, te rjeđe u zatvorenom, a svoj posao obavlja na visini, najčešće na objektu, krovu i dimnjaku.
Pregledava prohodnost i odčepljenost dimnjaka, kao i ventilacije, te dimovodnih cijevi. Čisti peći i kotlove za centralno grijanje na kruto i tekuće gorivo, te plinske kotlove za centralno grijanje. Bavi se nadzorom izgradnje dimnjaka, te može izdati elaborat o ispravnosti dimnjaka.
Kako bi uklonio sve nečistoće u dimnjaku, dimnjačar koristi osnovni alat. Čađu vadi iz sabirnice dimnjaka, te je sprema u posebnu vreću za smeće, koju je potrebno zbrinuti sukladno propisanim pravilima. Osim čišćenja čađe, dimnjačar mora analizirati sastav kako bi dobio građevinske dijelove dimnjaka, čađu nastalom požarom dimnjaka i ostali materijali, poput papira, tkanine i životinjskoga gnijezda.
Čišćenje se obavlja jedino kada se priloži Nalaz o pregledanom dimnjaku u kojemu je utvrđena ispravnost dimnjaka. Svaki pregled, kao i čišćenje dimnjaka mora biti dokumentirano. U sezoni loženja dimnjaka broj čišćenja ovisi o projektu objekta ili dimnjaka, te pravilima koje propisuje lokalna jedinica samouprave. Ako se u dimnjaku počne stvarati naslage smole, ona se može ukloniti po potrebi kako bi se izbjeglo njezino izgaranje ili požar.
Pregled dimnjaka vrši se najmanje jedanput godišnje, prema pravilima lokalne jedinice samouprave ili projektu dimnjaka. Dimnjak koji je u upotrebi redovito se pregledava minimalno jednom godišnje, a postoji mogućnost pojave izvanrednog pregleda. Prvi pregled dimnjaka obavlja se prije njegove upotrebe, odnosno nakon sanacije starog dimnjaka ili ugradnje novog. Izvanredni pregled obavlja se kod promjena koje mogu utjecati na kvalitetu rada i dimnjaka, prije promjene uređaja za loženje i goriva, te na zahtjev inspekcije.
Prilikom prvog pregleda dimnjaka, dimnjačar mora provjeriti sve elemente kako ne bi došlo do oštećenja prije ili nakon njihove instalacije. Provjera se gorivo čiji će produkt izgarati u dimnjaku, te pričvršćenost cijevi i adaptera između dimovodne cijevi i uređaja za loženje. Treba se pregledati i točna udaljenost dimnjaka, otvora i materijala za gorivo. Ujedno je potrebno provjeriti montažu protupožarne zaštite i pristup dimnjaku. Izgled dimnjaka se bilježi kamerom, te se svi podaci detaljno upisuju u zapisnik i oni služe za izdavanje ispravnog Nalaza o pregledu dimnjaka.
Dimnjaci se nalaze vani, na otvorenom prostoru, na udaru su vanjski promjena i nevremena. Najveći pojave koje nanose štetu dimnjacima su visoke temperature i vlaga. Potrebno je na vrijeme primijetiti štetu i javiti se dimnjačaru kako ne bi došlo do daljnjih i opasnijih oštećenja, poput curenja plina, slaboga grijanja ili požara. Pripazite i na oštećenja kape dimnjaka koja štiti od navale kiše, prljavštine i životinja.
Većina dimnjaka se ošteti zbog česte upotrebe, te ih je potrebno redovito održavati. Iako zidani dimnjaci mogu trajati i do sto godina, manja oštećenja mogu nastati nakon dvadeset i pet godina, te kroz njih može prolaziti vlaga i prljavština. Drugi uzrok oštećenja može nastati nestručnom montažom dimnjaka. Odabir nekvalitetnih materijala stvara nestabilnu strukturu, koja uzrokuje česta začepljenja dimnih kanala i nedovoljnu količinu propuha. Neispravnost i oštećenja dimnjaka lako se mogu kontrolirati učestalim pregledima i čišćenjem, stoga je potrebno na vrijeme kontaktirati stručnog dimnjačara.
Vaši dimnjaci neometano će raditi uz stručne ruke dimnjačara koji vode redovito održavanje i čišćenje.
Za besprijekoran rad dimnjaka, kontaktirajte stručnog dimnjačara