Pitate se što vam je sve potrebno za gradnju objekta? Od drva i kamenja do betona i armature, građevinski materijal neophodan je za svaku vrstu gradnje.
Građevinski materijal je materijal koji služi za
pravilnu izvedbu izgradnje, te je
neizostavan dio građevinskih radova. Oni mogu biti
prirodni, poput vode i kamena ili
umjetni materijali koji se dobivaju mehaničkom i kemijskom preradom sirovina.
Osnovni građevinski materijali
Građevinski materijali mogu se pronaći u prirodi, te se koriste kao neprerađene sirovine ili poluprerađeni materijali, poput drva, kamenja, pijeska i šljunka. Oni se mogu dobiti i preradom sirovina, te su kao tada materijali nazivaju umjetni.
Jedan od primjera umjetnih materijala je kamen. U njegovom sastavu se nalaze minerali koji služe kao sirovine za građevinski materijal. Kamen se uglavnom ne koristi u prvotnom obliku, već ga se lomi, kleše i drobi. Drugi primjer je drvo. Drvo se obrađuje monolitno (oblice i poluoblice, rezano i piljeno), te pločasto (ploče i furniri). Drvo služi za izradu konstrukcija, stolarija, namještaja, podova i sličnih elemenata.
Osnovni građevinski materijali, bilo prirodni ili umjetni, moraju biti lako obradivi, otporni na vanjske uvjete (npr. kiša i vjetar) i čvrsti jer moraju izdržati velika opterećenja, s obzirom kako čine ključne elemente pri izgradnji objekta.
Podjela građevinskih materijala
Postoje različite vrste građevinskih materijala, a prema namijeni podijeljeni su na: vezivna, konstrukcije i izolacijske materijale i materijale za oblaganje. Veziva su materijali koji se vezuju kako bi dobili građevinski materijal. Oni pod različitim utjecajima dobivaju svojstvo otvrdnjavanja. Time se primjerice, zračna veziva pomiješana s vodom stvrdnjavaju na zraku, a nisu otporna prema djelovanju vode. S druge strane, hidraulična veziva su veziva koja otvrdnjavaju na zraku i u vodi, ali su otporna na djelovanje vode.
Konstrukcijski ili nosivi materijali primarni su materijali u građevini, te se koriste za izgradnju konstrukcijskih elemenata. Građevinski elementi preuzimaju opterećenja od konstrukcijskih materijala. U konstrukcijske materijale spadaju drvo, čelik, beton, opeka i tako dalje. Izolacijski materijali su materijali koji štite građevinske elemente i konstrukcije od vode (hidroizolacija), topline (termoizolacija) i buke (zvučna izolacija). Materijali za oblaganje upotrebljavaju se za zaštitu konstrukcijskih i izolacijskih materijala, te čitavog objekta.
Zašto je beton važan građevinski materijal?
Beton je građevni materijal napravljen od cementa, vode i mineralnih agregata (šljunak, grubi i fini pijesak). On može biti nearmirani, odnosno laki, te se dobiva drobljenjem lakih agregata, poput drobljene opeke ili gline. Čvrstoća lakog betona manja je od uobičajenog betona i upravo zbog toga je pogodan za izradu podloga i lakih pločica.
Armirani beton čvršći je od u
običajenog betona i dobiva se sprezanjem betona i dodavanjem čelika.
Čelik se ubacuje jer
beton ne može trpjeti velika naprezanja. Stoga,
čelik preuzima većinu naprezanja, a betonu preostaje samo opterećenje tlaka, kojeg dobro podnosi. Zbog dobre veze, pri toplinskom rastezanju betona i čelika,
armirani beton ne slabi pri velikim promjenama temperatura. Oblik konstrukcije koja nastaje pri djelovanju
armiranog betona prilagodljiva je svakom projektu, te zbog duge trajnosti i malih troškova,
neizostavni je građevinski materijal u
izgradnji objekta.
Cement kao građevinski materijal
Cement je univerzalni građevinski materijal čija je osnova klinker. Klinker je tvrdi poluproizvod sivozelene boje, koji se koristi u cementnoj industriji. Dobiva se pečenjem vapnenca i gline na 1450 Celzijevih stupnjeva, njegovim mljevenjem dobiva se cement. Za proizvodnju cementa potrebne su posebne tvornice koje se nalaze u blizini sirovina za dobivanje cementa.
Osim klinkera, za dobivanje cementa potrebno su i stijene fosilnog karbonata (specifična kristalna struktura), glineni materijali i sedimentne stijene. Uz mineralne sirovine, u cement se dodaju i plastifikatori. Zahvaljujući plastifikatorima, cement postaje čvršći i elastičniji, te otporan na promjene temperature i korozijske procese.
Za svaku izgradnju potrebni su kvalitetni građevinski materijali
Saznajte što sve čini osnovne građevinske materijale, od čega nastaju i zašto su bitni za gradnju.
Materijali za izgradnju svakog objekta