Soboslikarski radovi kao dio građevinskih radova podrazumijevaju obradu površina zidova i plafona, ali i pripremu podloge za razna premazivanja. Soboslikarski radovi se prije svega vežu uz ličenje zidova i plafona, ali mogu uključivati i ličenje vanjskih zidova te prozora, vrata i ograda raznih materijala. Posao soboslikara nije samo bojanje zidova kako se često misli, već zahtjeva dobru pripremu prije obavljanja radova i kvalitetno završavanje posla.
Prije započinjanja radova, potrebno je dobro izmjeriti prostor i izračunati koliko će materijala biti potrebno za same radove.Materijal podrazumijeva boju, unaprijed pripremljenu ili osnovnu boju u koju se umiješa potrebna količina bijele za posvjetljenje, odnosni crne ako se boja želi malo potamniti, zatim različite kistove za precizno ličenje rubova, valjke i njihove držače, produžetke i cjediljke te zaštitni materijal i razni drugi građevinski ukoliko su potrebni dodatni pripremni radovi. Neposredno prije radova, kvalitetan će soboslikar dobro prekriti najlonskom podlogom i ljepljivim trakama sva područja koja je potrebno zaštititi od boje uključujući pod, namještaj, vrata, utičnice i slično. Što se bolje naprave ti pripremni radovi, to će kasnije biti manje posla za nepotrebno čišćenje koje dodatno se otežava ako se boja osuši. Tek kada je sve zaštićeno, prelazi se na posao ličenja.
Pri ulasku u prostoriju, izgled zidova može znatno promijeniti percepciju prostora ili atmosferu prostorije. Naime, ličenje zidova i bijele i svijetle tonove vizualno povećava prostor i daje mu prozračnost i svježinu. Stoga, ukoliko imate manju prostoriju, a želite da izgleda veće, potrebni su Vam soboslikarski radovi pri kojima će se prostorija ličiti u što svijetlije tonove. Tamnijim bojama zidova postiže se intimnija atmosfera koja se, a dobro pristaje uz svijetlu paletu boja namještaja jer se stvara dobar kontrast. Svakodnevnim boravljenjem u prostoru, koliko se god pazi na urednost i očuvanje zidova, svejedno im je svojstveno da s vremenom boja lagano blijedi ili se oštete pojedini dijelovi zida prilikom usisavanja i slično. Zbog toga je potrebno zidove osvježiti bojom svakih nekoliko godina da se očuva njihova postojanost.
Ličenje plafona često se zaobilazi pri osvježavanju prostora, nego se obavi jednom, a potom se osvježavaju ili mijenjaju boje samo zidova. Međutim, i blaga promjena boje plafona uvelike može promijeniti cijelo raspoloženje prostora. Mada je bijela i dalje najčešća boja plafona, sve se više mlađih roditelja odlučuje za ličenje plafona dječjih soba u razne boje poput tamno plave sa zvjezdanim nebom ili svijetlo plave s nježnim oblacima i suncem jer djeca često spavaju s kakvim prigušenim svjetlom pa prije spavanja uživaju gledajući u svoj šareni plafon puno više nego mi.
Osim ličenja, soboslikarski radovi također podrazumijevaju i gletanje zidova, odnosno stavljanje tankoga sloja glet mase na zid ukoliko je on neravan ili ima određena udubljenja, pukotine, okrhnuća i slično. Na taj način se zid ispravlja pa tek kada se glet u potpunosti osuši, prelazi se na ličenje. Gletanje se primjenjuje kod oštećenja od 3 do 30 milimetara, a za veća se zid mora žbukati ili gipsati. Glet mase dijele se na gipsane i cementno vapnene, a upotrijebit će se ona sukladno s površinom koja se treba obraditi. Potom je poželjno površinu impregnirati kako bi se stvorila bolja veza između podloge, pogotovo one gletane, i boje kojom će Vaš prostor zabljesnuti.
Ako ste u potrazi za soboslikarskim radovima, na pravom ste mjestu jer Vam nudimo široku ponudu radova za ličenje zidova i plafona, gletanje i impregnaciju površina.
Izvođači soboslikarskih radova